32.000 Yıl Önceden Gelen Bir Heykel Sokaklarınızda Dolaşıyor

İyi Markalar, İyi Fikirlerden Doğar!

1939’da, Svabya Alpleri’ndeki Stadel mağarasında, 32.000 yaşında bir heykel bulundu. Bu dünyanın bilinen ilk figüratif heykeliydi. Yaklaşık 30 cm boyunda, hayal gücünün sınırlarını zorlayan binlerce yıl yaşamış bir sanat eseri… Kim bilir belki de o mağarada yaşayanlar için kabilelerini koruduğuna ve güçlendirdiğine inanılan tanrısal bir figürdü. 20. yüzyılın ilk yarısında yapılan mağara araştırmaları sırasında ortaya çıktığında, tüm dünya bu haberle çalkalanmıştı. Acaba o zamanlarda böyle bir canlı var mıydı? Yoksa insanın hayal gücü mü böyle bir şeyi yaratmıştı? Gerçekten o mağarada yaşayanları mı koruyordu?  Her ne olursa olsun, ilk dini sanatsal objeyi bulmuşlardı. Aslan için bir “hikâye” yazan ve  “Aslan-İnsan” figürünü kendilerine koruyucu seçen bir kabile… Heyecan verici ve gizemli…

Stadel Aslanı’nı yapan insanlardan binlerce yıl sonra, 1800’lü yılların sonundayken, Stadel’e 300 km uzaklıktaki küçük bir kasabada, bir aile kahve değirmeni üretiyordu. Üstelik değirmenlerini çok da iyi satıyorlardı. Zamanla işlerini büyüttüler, o kadar ki 1900’lü yılların başında otomobil üretmeye başladılar. Artık markalarının bir sembole ihtiyacı vardı ve onlar da bir aslanı seçtiler. Bu sembolde aslan adeta bir kafesin içindeymiş gibi görünüyordu. Belki de o zamanki mühendisler otomobilinizin içinde bir aslan besliyorsunuz demek istiyordu, bunu tam olarak bilmiyoruz.

Aradan zaman geçip de 1939’da Stadel Aslanı keşfedildiğinde, arkeologlar tarafından bu aslan-insan figürünün binlerce yıl önce kabileleri koruduğu yönünde hikâyeler de anlatılmaya başladı. Fabrikanın sahipleri büyük bir ihtimalle bu hikayeden de etkilenmişti. Bilinen ilk heykelin kendi sembolleriyle olan yakınlığı acaba bir tesadüf müydü, yoksa binlerce yıllık bir mesaj mı? Onlar da kendi hayal güçlerini zorlayarak ve aldıkları bu mesajla bütünleştirerek yeni bir sembol düşünmeye başladılar. Ayakta, bir yarı insan, yarı aslan, tanrısal bir sembol: “Savaşan Bir Aslan”.

Tam 9 yıl sonra, 1948’de artık amblemlerini değiştirme kararı aldılar. 32.000 yıl önceki bir insanın hayal gücünü, kendi hayal güçleriyle birleştirdiler. Bu ortak hayal gücü şu anda 200.000 kişinin ortak çalışarak ürettiği bir markayı yarattı.

Farkında olmasınız bile hala tüm dünyanın caddelerinde, 32.000 bin yıl önceden gelen aslan-insan figürü dolaşıyor. Bu figürü kendisine sembol edinen marka Peugeot’dur. 32.000 yıl önce kabileye güç veren ve koruyan aslan, şimdi Peugeot‘nun marka vaadi oluşturuyor. Ve Peugeot her şeye rağmen kahve değirmenlerini üretmeye de devam ediyor.

Sayın Emile Peugeot 1858 tarihinde;  23 Haziran 1857 tarihli yasa ve 26 Haziran 1858 tarihli kararname uyarınca, 1. Valentigney merkezli Peugeot Frères firması tarafından testerelerinin, sac bıçakçılık ürünlerinin ve diğerlerinin üstünde kullanılmak üzere markanın oklu ya da oksuz bir aslanı temsil eden marka logosunu tescil ettirmek ve 2. aynı markanın başka bir logosunun kanunlar uyarınca, şirket tarafından İmparatorluk Güzel Sanatlar ve El Sanatları Konservatuarı’na iletilmesi için başvuruda bulunmuştur.